banner_isbank
arzum log
tsf logo_2015
gsb logo 2019
facebook
youtube
twitch
2020 Arzum Türkiye Kadınlar Şampiyonu IM Ekaterina Atalık
IMG 20200308_173547
Satrancın usta kadınlarının mücadele ettiği “Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası” 8 Mart 2020 tarihinde düzenlenen ödül töreninin ardından sona erdi. Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen şampiyonada ülkenin dört bir yanından gelen 13 unvanlı 73  kadın satranç sporcu mücadele etti. 2020 Arzum Türkiye Kadınlar Şampiyonu IM Ekaterina Atalık oldu. Şampiyonluk mücadelesinin ardından 2. WIM Nelli Aleksanyan Çadır, 3. WCM Safiye Öykü İnce oldu.
 
Ankara’da düzenlenen ödül törenine, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik, Türkiye Satranç Federasyonu Gülkız Tulay, Okul Sporları Şube Müdürü Nuri Kılıç, Arzum Ceo’su Mete Zadil, TSF Başkan Vekili Aşkın Keleş, As Başkan Halil Hilmi Darı, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Ümit Şifaver,  Sultan Daban, Genel Sekreter M. Sedat Fırat, Ankara İl Temsilcisi Engin Güleç, sporcular, veliler, antrenörler, hakemler ve basın mensupları katıldı.
Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik, “Bugün çok anlamlı bir gün. Tüm kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadınlar tek dokunuş ile dünyamızı değiştiriyor. Satranç branşını çok önemsiyorum. Görev hayatım boyunca satranç sporuna büyük destekler vermeye çalıştım. Sporun hangi alanında olursa her sporcu satranç bilmeli diyorum. Ben bir satranç gönüllüsüyüm. Satranç oynayanlara karşı hayranlığım var. Gülkız Hanım satranç sporuna büyük bir ivme kazandırdı. Başkanımıza teşekkür ediyorum ve her zaman elimizde ne gelirse destek vereceğiz.” diye konuştu.
Tüm sporcuları gönülden tebrik eden Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, “Satranç sporunda son yıllarda bu konuda büyük bir gelişme gerçekleştirdik. Biz federasyon olarak kadınların satrançta daha çok var olmaları için, bu sporu yapmaları ya da antrenör, hakem veya il temsilcisi olarak yer almaları için mücadele ediyoruz. 2012 yılından bu yana hep kadınların bu sporda varlık göstermesi için çalıştım. Satrancın usta kadınlarının mücadele ettiği “Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası” bu yıl Ankara’da düzenlendi. Arzum Küçük Ev Aletleri A.Ş'nin sponsorluğunda gerçekleştirilen şampiyonada, 13 unvanlı 73 kadın sporcumuz satranç masası başında mücadele etti. 2020 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonu Ekaterina Atalık’ı, derece elde eden sporcularımızı ve şampiyonaya katılan tüm katılımcılarımızı yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. 12 yıldır bizlerle birlikte olan Arzum ailesine bir kez daha teşekkürlerimizi iletiyorum.” dedi.
Şampiyonanın final gününde cesareti ve emekleri için yarışmacıları tebrik eden ve tüm kadınların Kadınlar Günü'nü kutlayan  Arzum CEO'su Mete Zadil şu sözleri söyledi; "12 yıldır ara vermeden üstlendiğimiz Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası sponsorluğumuzla 'Satrançta da kadınların yanında Arzum var' diyoruz. Her alanda olduğu gibi bu alanda da kadınların zekasına, çevikliğine güveniyoruz. Arzum olarak, satranç alanındaki potansiyelin her geçen yıl artması bizi de heyecanlandırıyor. Türkiye Satranç Federasyonu verilerine göre bugün itibariyle Türkiye'deki sporcu sayılarına baktığımızda lisanslı satranç sporcularımızın sayısının yaklaşık 1 milyon olduğunu görüyoruz. Satrançta erkek lisanslı sporcu sayımız kadın sporcularımızın sayısının 3 katı. Teşvik ve farkındalıkla ilerleyen yıllarda bu oranın eşitleneceğini düşünüyorum ve umuyorum".
Ödül töreninde dereceye girenlere ödül ve madalyaları takdim edildi.

Fotoram.io 11Federasyon Başkanımı Gülkız Tulay Fidan Sertifikalarını takdim etti. 
 

1400 RATING ALTI: 1. Defne Güneş 2. Esmanur Bilgin 3. Kardelen Karka 

1599 - 1400 RATING ARASI: 1. Çağla Dinçer 2. Eylül Edibe Çengel 3. Azra Kurnaz

1799 - 1600 RATING ARASI: 1. Nuray Didem Yurdakul 2. Serdil İrem Neylani 3. Gülce Pulat

2000 - 1800 RATING ARASI: 1. Safiye Öykü İnce 2. Sinem Çağla Gündoğan 3. Dila Baloğlu
 

Fotoğraf Galerisi

Sıralama

IMG 20200308_173708

 
Kadınlarda Final Zamanı
Ek Açıklama 2020-03-08 0031282020 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası’nda bugün 8. tur maçları oynandı. Artık final yolunda son viraja girdiğimiz şampiyonada son tura 7,5 puana sahip IM Atalık lider olarak giriyor ve şampiyon olmayı neredeyse garantiledi diyebiliriz.
1.masada WCM Sinem Çağla Gündoğan ile karşılaşan IM Ekaterina Atalık, piyon önde girdiği vezir+kale oyunsonunu kazanmasını bildi ve liderlik koltuğundaki yerini iyice sağlamlaştırdı. Günün en kritik maçlarından birisi de 2.masada oynanan WIM Çadır Nelli Aleksanyan – WCM Safiye Öykü İnce maçıydı. Rakibin taşlarını açmaza sokmasını affetmeyen WIM Aleksanyan, genç rakibini mağlup etmeyi başardı ve ikincilik şansını iyice arttırdı. Bugünkü maçlarını kazanmayı başaran Handenur Şahin, WCM Gülenay Aydın ve Çiğdem Onur ise WCM Safiye Öykü İnce ile birlikte 6 puan ile son tura ilk 3 şanslarını sürdürerek giriyorlar.
Şampiyonluk için olmasa da dereceye girebilmek adına kıran kırana mücadelelerin yaşanacağı final turunda ilk 3 masadaki karşılaşmalar şu şekilde; IM Ekaterina Atalık – Handenur Şahin, Çiğdem Onur – WIM Çadır Nelli Aleksanyan, WCM Safiye Öykü İnce – WCM Gülenay Aydın.
Turnuvanın final turu 10:00’da başlayacak. Mücadele eden tüm sporcularımıza başarılar dileriz.
Fotoğraf Galerisi: 1. Gün - 2. Gün - 3. Gün - 4. Gün - 5. Gün - 6. Gün
 
Kadınlarda Son 3 Tura Giriliyor
Ek Açıklama 2020-03-05 2330002020 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası’nda bugün 5. ve 6. tur maçları oynandı. Oldukça heyecan dolu geçen maçların ardından 5,5 puana sahip IM Ekaterina Atalık ve WIM Çadır Nelli Aleksanyan liderliği paylaşan sporcular oldular.
5. turda 1. masada IM Ekaterina Atalık – WCM Safiye Öykü İnce maçı günün belki de en heyecanlı maçı oldu. Oyunsonuna piyon önde giren IM Atalık, oyunsonunda rakip şaha baskı yapsa da rakibinin yarattığı geçer piyon sonucunda hamle tekrarı yaparak yarım puan ile yetinmek zorunda kaldı. 6. turda ise IM Atalık bir başka genç sporcumuz Çiğdem Onur ile karşılaştı. Açılışta rakibinin vezir kanadında bağlı geçer yaratmasına izin veren sporcumuz sonrasında bu piyonları baskı yaparak kazanmayı başardı ve sonrasında da galibiyeti hanesine yazdırdı. 2. masada oynanan WFM Sude Hereklioğlu – WIM Çadır Nelli Aleksanyan maçında beyazlar b hattını açarak rakibine baskı yapmaya çalıştı ve agresif oyunu ile inisiyatifi eline aldı. Siyahlar ise rakibinin bu planına şah atağı ile yanıt verdi ve maçın kazananı WIM Aleksanyan oldu.
Turnuvanın 7. turunda ise ilk 5 masadaki eşleşmeler şu şekilde; IM Ekaterina Atalık – WIM Çadır Nelli Aleksanyan, Hafize Demirtaş – WCM Safiye Öykü İnce, Nino Kalaycı – Çiğdem Onur, Hayrun Nisa Şahin – WCM Gülce Nehir Kara, WFM Sinem Çağla Gündoğan – WFM Sude Hereklioğlu
7. turu yarın 15.00’da başlayacak olan şampiyonada mücadele eden tüm sporcularımıza başarılar dileriz.
Fotoğraf Galerisi: 1. Gün - 2. Gün - 3. Gün - 4. Gün
 
Kadınlarda 4 Tur Geride Kaldı
Ek Açıklama 2020-03-05 2334152020 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası’nda 4. tur bugün 19:23’te sona erdi. Üst masalardaki eşleşmelerde gittikçe güç dengelerinin yerleşmesiyle beraber mücadelelerdeki çekişme de üst düzeye çıktı. Yoluna kayıpsız devam eden tek sporcu ise sürprize mahal vermeyen IM Ekaterina Atalık oldu.
4. turda siyah taşlarla WCM Defne Sade ile karşılaşan Atalık, rakibinin d3 ve a3’lü İspanyol devam yoluna karşı klasik dizilimle cevap verdi. İlerleyen aşamada Fg4 ve Ad4 ile fil çifti avantajını ele alan uluslararası usta, rakibinin planladığı bir taktik sekansta kaçırdığı 22...h6! ara hamlesi sonrasında üstünlüğünü iyice artırdı ve galibiyete uzandı. 2. masada WIM Nelli Aleksanyan Çadır’a karşı uzun bir süre kazanç için zorlayan WFM Sinem Çağla Gündoğan, 61...Fe8?? ile önerilen piyon finalini berabere olarak değerlendirerek önemli bir fırsatı kaçırmış oldu. Oyunda oluşmayan diyagram pozisyonunda artık tempo ile opozisyonun ele geçirilmesi temalı beyazların c4!! fikri, genç sporcu Sinem Çağla Gündoğan için liderliği paylaşmak anlamına gelebilirdi.
555
3. masada beraberlikle sonuçlanan WFM Sude Hereklioğlu – Çiğdem Onur partisi, WCM Emel Kaya ve WCM Safiye Öykü İnce’nin aldığı galibiyetlerin ardından lider Ekaterina Atalık’ı 3.5 puanla takip eden 6 sporcu bulunuyor.
Turnuvada yarın çift tur günü. 5. tur saat 10:00’da 6. tur ise 17:00’de başlayacak. Mücadele eden tüm sporcularımıza başarılar dileriz.
Fotoğraf Galerisi: 1. Gün - 2. Gün - 3. Gün
 
Kadınlarda İkinci Gün
Ek Açıklama 2020-03-05 233354Ankara, Grand Otel'de gerçekleşen 2020 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonasında bugün 2. ve 3. tur karşılaşmaları oynandı. 73 sporcumuzun kıyasıya mücadele ettiği şampiyonada daha ilk turlardan sürpriz denebilecek sonuçlar gelmeye başladı.
Turnuvanın 2. turunda favori sporcular genellikle rakiplerini mağlup etmeyi başardı. 10. masada Simay Tanır kuvvetli rakibi karşısında galibiyete uzanırken, 3. masada Duru Akın – WCM Gülenay Aydın ve 7. masada WCM Emel Kaya – Elifnaz Akat maçları beraberlik ile sonuçlandı. Turnuvanın 3. turuna baktığımızda ise ilk 6 masada beyaz taşlar ile oynayan sporcuların maçlarını kazanması turun en dikkat çekici noktası oldu. 2. masada İstanbul Şampiyonu unvanı ile yarışan WFM Sinem Çağla Gündoğan ile Handenur Şahin arasında kıyasıya bir mücadele yaşandı. İki tarafın da zaman sıkışmasına girip gelgitlerin yaşandığı maçta kazanan taraf ise WFM Sinem Çağla Gündoğan oldu.
Turnuvada 3 turun ardından ise IM Ekaterina Atalık, WIM Çadır Nelli Aleksanyan, Çiğdem Onur, WCM Defne Sade, WFM Sinem Çağla Gündoğan ve WFM Sude Hereklioğlu yollarına tam puan ile devam ediyorlar. İlk 3 masadaki eşleşmeler ise şu şekilde; WCM Defne Sade – IM Ekaterina Atalık, WFM Sinem Çağla Gündoğan– WIM Çadır Nelli Aleksanyan, WFM Sude Hereklioğlu – Çiğdem Onur.
Oldukça heyecanlı geçecek karşılaşmalara sahne olacak şampiyonanın 4. turu yarın saat 15.00’de başlayacak.
Fotoğraf Galerisi: 1. Gün - 2. Gün
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 2
Turkish Chess Federation © 2016